Bunları Biliyor musunuz ?

  • Beyin vücut kütlesinin  yalnızca %2′ sini oluşturur ancak kan dolaşımına giren oksijenin %20’sini tek başına kullanır
  • Günlük alınan toksinlerin %70’ i nefes yolu ile atılmaktadır.
  • Diyafram kasımızdan derin ve tam nefes almak aynı zamanda iç organlar ve karın kaslarına da masaj yapar ve güçlendirir
  • Nefesimizi tuttuğumuzda duygularımızı durdururuz ve böylece baskı altına alır ve bilinçaltımızda saklarız. Yoğun bir enerjiye ihtiyaç duyan bu hal bedenimizde kronik gerginliğe neden olur.
  • Yemek olmadan 30 gün su olmadan 3 gün nefes almadan 3 dakika yaşarız.
  • Nasıl nefes alıyorsak öyle yaşarız !.. kısıtlı nefes alıyorsak yaşamlarımızda bolluk bereket sevgi ve mutluluk algılarımız da kısıtlı olur.
  • Tabii ki bu uzun süreli nefes tutmalar, öncesinde oksijen ciğerlere çekildiği için yapılabilmektedir. Normalde, nefes alıp verirken, akciğerlere giren oksijenin sadece ufak bir kısmı tüketilmektedir, kalanı, karbondioksit ile birlikte atılır. Ancak nefes, ciğerlerde tutulduğu sürece, hapsolan oksijen bu 20 dakika boyunca tüketilebilir. Dolayısıyla, akciğer hacmi ve bunun ne kadarını doldurabildiğiniz, nefesi ne kadar uzun tutacağınızı belirler. Yani nefesini tutanların beyni oksijensiz kalmamaktadır, sadece nefes almamaktadırlar. Çünkü eğer ki beyin gerçekten oksijensiz kalırsa (apne durumu) ilk 2 dakika içerisinde beyin hücreleri geri dönüşü olan hasarlar almaya başlar, 3 dakikadan sonra beyin hücreleri kalıcı olarak hasar görmeye ve ölmeye başlar, 5 dakikadan sonra ise beyin hücreleri kitleler halinde ölür. Dolayısıyla “nefes tutmak” ile “nefessiz kalmak” arasında devasa bir fark vardır.
  • Son olarak “Neden nefesimizi ölene kadar tutamayız?” bunun sebebi, nefes alıp vermediğimiz sürece, kanımızdaki asidik bir kimyasal olan karbondioksit değerlerinin artması, dolayısıyla pH değerinin düşmesidir. pH değeri azaldıkça (yani kanınız asitleştikçe) beyin her an uyarılır. Sonunda, belli bir değeri aştığı anda, beynin medulla bölgesinden nefes almamızı sağlayan organlar (diyafram, akciğerler, vs.) istemsiz olarak uyarılır ve birey, nefes almaya zorlanır. Bu yüzden, nefesinizi istemli olarak tutarak ölemezsiniz.